۳۱ سال پیش در چنین روزی؛ استقلال قهرمان اولین لیگ بعد از انقلاب شد

آخرین خبرها

به گزارش آوای استقلال،اولین دوره از مسابقات لیگ بعد از انقلاب در سالهای ۶۸ و ۶۹ در حالی برگزار شد که مسابقات لیگ باشگاهی در ایران در شهریور ماه سال ۵۷ تعطیل شده بود.

بعد از انقلاب به دنبال درگیری های سیاسی سالهای ۵۸ و ۵۹ و متعاقب آن وقوع جنگ، امکان برگزاری لیگ فوتبال مهیا نبود، امکانات مالی باشگاه ها تضعیف شده بود و استان های غربی به طور مستقیم درگیر جنگ بودند و احتمال سفرهای بین شهری به طور مستمر هم وجود نداشت. به همین علت گستره لیگ محدود به استان هایی شد که مسابقات در آن با تعداد بازیهای اندک و در فواصل نزدیک از هم انجام می شد، حتی در برخی استان ها مثل تهران، مسابقات شهر به شهر برگزار می شد و قزوین و قم و کرج که جزو این استان بودند، مسابقاتی مستقل داشتند.

از سال ۶۴ مسابقاتی تحت عنوان لیگ استان ها در کشور برگزار شد، این مسابقات در ۲ گروه ۷ تیمی برگزار می شد و تیم های معمولی حداکثر ۱۲ بازی و تیم هایی که به مرحله نیمه نهایی می رسیدند حداکثر ۱۶بازی انجام می دادند. این تعداد بازی به فوتبال ایران مجال می داد فرصتی برای شناسایی بازیکنان شهرستان ها ایجاد شود، ضمن این که قرار بود شاکله اصلی تیم ملی فوتبال در تیم الف تهران، با برگزاری این مسابقات خود را برای مسابقات برون مرزی آماده کند، هدفی که با توجه به اتفاقات فوتبال ایران در میانه دهه شصت که از حوصله این مطلب خارج است، در نطفه عقیم ماند.

از سال ۶۸ اما به دنبال پایان جنگ، مسابقات دوره پنجم لیگ قدس، برای اولین بار به صورت باشگاهی برگزار شد. این مسابقات با حضور ۲۰ تیم در ۲ گروه ۱۰ تیمی برگزار شد و از نکات جالب آن تمام شمول بودن مسابقات بود. تقریبا همه استان های صاحب فوتبال، حتی بدون فوتبال مثل یزد و مرکزی و آذربایجان غربی هم نمایندگانی در این مسابقات داشتند.

این مسابقات با برتری پرسپولیس و ملوان در گروه اول و استقلال و دارایی تهران در گروه دوم پایان یافت. پرسپولیس و استقلال در نیمه نهایی هم قدرتنمایی کردند، پرسپولیس در مجموع ۲ بازی، ۶ بر ۱ دارایی را برد واستقلال برابر ملوان ۴ بر ۰ پیروز شد.

در فینال، قدرت های اول فوتبال ایران در حالی به مصاف هم رفتند که ابتدا پرسپولیس با ضربه نادر میر احمدیان گل زد اما در ادامه کار، امیر قلعه نویی ۲ پاس ارسالی منجر به گل داد که از این ۲ پاس، عباس سرخاب و صمد مرفاوی ۲ گل برای استقلال زدند و بازی با همین نتیجه به پایان رسید و با این برد استقلال قهرمان اولین دوره مسابقات فوتبال لیگ بعد از انقلاب شد.

دیدگاهتان را بنویسید

اختصاصی استقلال مگ

پس از این بخوانید