خصوصی سازی استقلال و پرسپولیس؛بلوف یا واقعیت؟!

آخرین خبرها

به گزارش آوای استقلال، در دو سال اخیر مدیران ارشد وزارت ورزش با تبلیغات گسترده بارها برای واگذاری سهام دو باشگاه استقلال و پرسپولیس تاریخ تعیین کردند و مدعی شدند این اتفاق به زودی رخ خواهد داد اما انگار این ماجرا رنگ واقعیت به خود نخواهد گرفت.

روز سه شنبه وقتی مسعود سلطانی‌فر برای ادای توضیحات کامل راهی بهارستان شد تا در جلسه کمیسیون اصل ۹۰ حضور پیدا کند، بسیاری از صاحبنظران تأکید کردند پروژه تبلیغاتی و نمایشی واگذاری در دولت حسن روحانی به نقطه پایانی خود رسیده است، اما نکته جالب توجه اینجا بود که مسعود سلطانی فر پس از خروج از این جلسه عنوان کرد همه امور مرتبط با این فرایند سپری شده و سازمان خصوصی سازی باید در ارتباط با واگذاری تصمیم‌گیری کند.

تابلو ایست مجلس

اما رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس توضیحات وزیر ورزش را قانع کننده نداست و تأکید کرد سلطانی فر دو هفته زمان دارد مستندات کافی را به کمیسیون ارائه دهد تا شفافیت لازم حاصل شود در غیر این صورت این اتفاق هرگز عملیاتی نخواهد شد. نصرالله پژمان فر تأکید کرد مجلس مخالف واگذاری نیست اما نیاز است تمام مراحل به صورت شفاف بررسی شود تا در آینده مشکلی برای این دو مجموعه رخ ندهد.

البته علی خضریان، سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ احتمال منتفی شدن موضوع واگذاری را رد نکرد و در این باره گفت: براساس اظهارات وزیر ورزش از اسفند ۹۹ روند خصوصی‌سازی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس آغاز می شود، اما براساس بررسی‌های کارشناسی و جمع‌بندی‌های ما در کمیسیون و براساس حکم قانونی تبصره ۲ ماده ۳ قانون اصل ۴۴، واگذاری چهار فعالیت فرهنگی، سلامت، آموزش و تحقیقات با مصوبه مجلس امکانپذیر است نه با تصمیم هیئت عالی واگذاری و این هیئت نمی‌تواند درخصوص این شرکت‌ها تعیین تکلیف کند.

بنابراین مصوبه هیئت وزیران، مصوبه سال ۱۳۹۴ نیز مؤید همین موضوع است. البته براساس مصوبه سال ۹۷ دولت، این دو شرکت در لیست واگذاری قرار دارند، اما اصل واگذاری و نحوه آن باید با مصوبه مجلس باشد.

اصرار دولت

طرح این دو موضوع از سوی رئیس و سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ ابهاماتی را در خصوص واگذاری این دو باشگاه به وجود آورد اما فرهاد دژپسند، یک روز پس از حضور سلطانی فر در مصاحبه با یکی از رسانه های دولتی عنوان کرد فرایند واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس تا پایان دولت دوازدهم انجام خواهد شد تا اختلاف نظر در این رابطه به بالاترین حد ممکن برسد.

حالا سؤال اینجاست که اگر فرایند واگذاری به صورت قانونی انجام شده چرا نمایندگان دولت تا کنون نتوانسته‌اند نظر مثبت مجلس را جلب کنند، در حالی که مجلس با فرایند واگذاری کاملاً موافق است، اما به شرط اینکه این دو باشگاه از چاله به چاه نیفتند، حالا باید دید در روزهای آینده آیا دولتی‌ها به ویژه وزیر ورزش می‌تواند مستندات مورد نظر را به مجلس ارائه کند یا مجبور به اعتراف بزرگ در پروژه تبلیغاتی واگذاری استقلال و پرسپولیس خواهد شد!؟

دیدگاهتان را بنویسید

اختصاصی استقلال مگ

پس از این بخوانید