توضیحات رئیس کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال درباره مدرک پزشک استقلال

آخرین خبرها

توضیحات رئیس کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال درباره مدرک پزشک استقلال

توضیحات رئیس کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال درباره مدرک پزشک استقلال

پایگاه خبری فوتبالی- رئیس کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال توضیحاتی در خصوص موضوع دوپینگ و موارد مطرح شده درباره پزشک تیم ملی فوتبال امید مطرح کرد.

به گزارش فوتبالی و به نقل از سایت رسمی فدراسیون، دکتر توحید سیف برقی در خصوص موضوع دوپینگ ورزشکاران فوتبال و انجام نمونه‌گیری‌ها در فوتبال گفت: کلیه امور مرتبط با بحث دوپینگ شامل نمونه‌گیری از تیم‌ها، مدیریت نتایج تا سال ۲۰۱۵ -۲۰۱۴ زیر نظر فدراسیون فوتبال بود اما بعد از آن بر‌اساس صلاحدید مدیران ارشد فدراسیون، تاکنون این مسئولیت بر عهده ستاد مبارزه با دوپینگ (نادو) قرار گرفته است و از آن سال، فدراسیون فوتبال در هیچ بخشی از روند کنترل دوپینگ شامل انتخاب تیم، انتخاب بازیکن، نمونه‌گیری و مدیریت نتایج، بر اساس قانون آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ و نیز قوانین مبارزه با دوپینگ فیفا ۲۰۲۱ دخالتی ندارد.

رئیس کمیته پزشکی در ادامه گفت: نهایتا مسئولیت انتخاب تیم‌‌ها، بازیکنان، مدیریت نتایج، مجازات‌ها و تمامی بحث‌های حقوقی بر عهده نادوست و دوباره تاکید می‌کنم فدراسیون فوتبال هیچ مسئولیتی در این خصوص ندارد.

وی گفت: تنها زمانی که تست یک بازیکن فوتبال مثبت اعلام می‌شود نماینده پزشکی فدراسیون فوتبال به جلسات دعوت می‌شود که معمولا خود من بنده در نشست‌های نادو حضور پیدا می‌کنم. فدراسیون فوتبال بر اساس قانون و موضوع تضاد منافع حق دخالت در امور مرتبط با دوپینگ را ندارد.

سیف‌برقی در خصوص فعالیت پزشک تیم فوتبال امید هم گفت: اینکه مطرح شده چرا یک دندانپزشک به عنوان پزشک در نیمکت تیم ملی فوتبال امید حضور داشته، باید بگویم ایشان دارای دو مدرک همزمان پزشکی و دندانپزشکی با تخصص جراحی فک و صورت هستند. ایشان از سال ۱۹۹۴ در دانشگاه هامبورگ، دوره‌های پزشکی را پشت سر گذاشته و به عنوان پزشک عمومی از سال ۲۰۰۱ فعالیت خود را در آلمان آغاز کرده و چون علاقه به رشته تخصصی در جراحی فک و صورت داشته با گرایش به این رشته در دوره‌های تخصصی و فوق تخصصی تحصیلات عالیه را طی کرده است. به غیر از ایران و چند کشور محدود، یکی از قانون‌های کشورهای اروپایی، آلمان، کانادا و استرالیا این است که پزشکان عمومی جهت تحصیل در جراحی فک و صورت باید در رشته دندانپزشکی نیز تحصیل می‌کردندکه ایشان نیز از این قاعده مستثنی نبوده و با توجه به علاقه شخصی، سال ۲۰۰۵ مدرک دکتری دندانپزشکی گرفته و برای ورود به تخصص براساس قوانین اروپا و آلمان دارای مدرک دبل (دو مدرک) شده است.

وی در پایان گفت: پزشک اسبق تیم امید هنگام حضور در کنار تیم فوتبال امید، کلیه مدارک تحصیلی خود را به زبان آلمانی در اختیار کمیته پزشکی قرار داد و این مدارک بعد از ترجمه رسمی به انگلیسی و نیز رویت اصل مدارک به زبان آلمانی، مورد استعلام از نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت که بعد از تائید توسط نظام پزشکی و رویت مجدد اصل پروانه کار پزشکی، مجوز حضور در تیم ملی امید را کسب کردند. ضمنا علاوه بر حضور در نیمکت تیم فوتبال امید، ایشان در سال‌های اخیر، در رشته بازسازی و در بیمارستان‌های کشور در درمان جراحی‌های مرتبط با سرطان و مشکلات مادرزادی کودکان فعالیت داشته‌اند.

طبق اعلام رئیس مرکز پزشکی سازمان لیگ فوتبال ایران (ایفمارک) ، در استعلام صورت گرفته از مدارک نظام پزشکی، دکتر آقامحمدآبادی به عنوان دندان‌پزشک معرفی شده و مدارک پزشکی خود را دیرتر از زمان قانونی ارائه کرده بود.

۴۷۳۱

دیدگاهتان را بنویسید

اختصاصی استقلال مگ

پس از این بخوانید