آغاز فرصت طلایی فرهاد برای ساختن استقلال ۱۴۰۱

آخرین خبرها

شاگردان فرهاد مجیدی با گل دقیقه آخری آرمان رمضانی سه امتیاز شیرین از آبادان به دست آوردند.

به گزارش آوای استقلال، استقلال در بازی معوقه هفته بیست و یکم در حالی به مصاف صنعت نفت آبادان رفت که این تیم دو بازی گذشته اش در لیگ برتر را با شکست پشت سر گذاشته بود و به نوعی از رقابت قهرمانی نیز کنار رفته بود.

استقلال برای این دیدار رشید مظاهری، مهدی مهدی پور، احمد موسوی و شیخ دیاباته را در اختیار نداشت تا فرهاد مجیدی با دست بسته تر تیمش را ارنج کند.

استقلال در این دیدار مثل سه بازی گذشته با سیستم ۳ دفاعه به میدان رفت و فرهاد مجیدی نشان داد که تصمیمش برای استفاده از این سیستم جدی است و ظاهرا فعلا قرار نیست تغییر خاصی در ترکیب تیمش ایجاد کند.

ترکیب استقلال

فرهاد مجیدی به دلیل مصدومیت مظاهری، حسینی را باز هم درون دروازه تیمش قرار داد تا حسینی نیز شانس مجددی برای برگشت به ترکیب استقلال و جبران عملکرد نه چندان درخشانش در بازی های قبلی پیدا کند.

محمدحسین مرادمند، سیاوش یزدانی و عارف غلامی مثل بازی های گذشته در این دیدار سه مدافع استقلال را تشکیل دادند و هنوز در استقلال خبری از بازگشت محمد دانشگر به ترکیب نیست. دفاع استقلال در این دیدار خیلی روز شلوغی را نداشت و به همین دلیل اشتباه تاثیرگذاری هم از سوی این سه بازیکن رخ نداد.

وریا غفوری و محمد نادری پیستون های استقلال در این بازی بودند. وریا غفوری نشان داد که این روز ها در افت است.

در روز نبود مهدی مهدی پور نیز استقلال با مسعود ریگی، آرش رضاوند و فرشید اسماعیلی خط میانی خود را تکمیل کرد. با توجه به بازی های این فصل، تجربه نشان داده استفاده همزمان از این سه بازیکن در ترکیب استقلال، شرایط بهتری را در خط میانی تیم حاکم می کند.

مهدی قائدی و ارسلان مطهری نیز در این بازی مهاجم های استقلال بودند.

یکی از نکاتی که باید قبل از هر بحث فنی ای به آن توجه کنیم، شرایط حاکم بر اردوی استقلال و وضعیت این تیم در جدول است. با توجه به باخت در دو بازی گذشته لیگ برتری و دربی تهران استقلالی ها  از لحاظ روحی خیلی در شرایط ایده آلی قرار نداشتند و به همین دلیل استرس در مقاطعی از بازی روی بازی این تیم تاثیر گذاشت و آن ها به سختی توانستند در این بازی به پیروزی برسند. شرایط آب و هوایی آبادان نیز مزید بر علت شد تا در این دیدار عملکرد چندان درخشانی از تیم استقلال نیبینیم.

استراتژی هایی که فعلا دست نخورده باقی مانده است!

آبی های تهران در این دیدار با سیستم ۲-۵-۳ به میدان رفتند و آرایش این تیم هنگام دفاع، با توجه به بازگشت پیستون های تیم به ۲-۳-۵ تغییر می کرد.

استراتژی ها و برنامه های استقلال همچون سه بازی گذشته بود و این تیم سعی داشت روی نفوذ فولبک ها و خلاقیت خط میانی اش به گل برسد. در این سیستم استقلال، زمانی که آبی ها به دنبال گل هستند هر دو پیستون به خط حمله اضافه می شوند و عرض خوبی به تیم حریف می دهند و همین قضیه باعث ایجاد فضای مناسب برای خلق موقعیت می شود.

یکی از تشخیص های درست فرهاد در این دیدار تغییر سیستم تیمش در میانه نیمه دوم از سه دفاعه به چهار دفاعه بود. فرهاد مجیدی داریوش شجاعیان را جایگزین یزدانی کرد تا هنگام از دست دادن توپ عرض پنج نفره دفاعی استقلال چهار نفره شود و آبی ها در خط حمله نفرات بیشتری داشته باشند.

ورود آرمان رمضانی نیز که تک گل بازی را به ثمر رساند، تشخیص درستی از سوی کادر فنی بود.

استقلال شاید در این دیدار نمایش درخشانی نداشت و خیلی چشم نواز بازی نکرد اما اگر تمامی فاکتور ها از جمله شرایط آب و هوایی و فشاری که روی استقلالی ها بود را در نظر بگیریم همین که استقلال با سه امتیاز از آبادان دست پر به تهران بر می گردد و برخی بازیکنانش به دلیل اردوی تیم ملی با پیروزی به استراحت چند هفته ای می رود، شاگردان مجیدی به هدف خود رسیده اند و فعلا شرایط تیم به طوری نیست که توقعات از استقلال خیلی بالا باشد.

گلدن تایم

سرمربی استقلال باید حتما روی برنامه هایش پافشاری کند و در صورت نیاز انعطاف لازم را به خرج دهد. اگر استقلال هر بار که به در بسته می خورد سیستم عوض کند و به دنبال استراتژی های جدید تر باشد به هیج موفقیتی نمی رسد. یکی از مشکلات اساسی استقلال در ابتدای فصل دقیقا همین تغییر سیستم های بی رویه بود. پرسپولیس هم اکنون در فوتبال ایران نماد یک تیم با ثبات از لحاظ فنی است که در هر شرایطی، چه مهاجم داشته باشد یا نداشته باشد همان ۲-۴-۴ خودش را با شرح وظایف مشخصی بازی می کند و تیم ها باید سیستم شان را برای پرسپولیس تغییر دهند و ممکن است پرسپولیس در طول بازی های مختلف تنها استراتژی ها و شگرد هایش را تغییر می دهد اما قالب و سیستم تیم دست نخورده باقی می ماند.

یورگن کلوپ معتقد است برای این که یک سبک و سیستم خاص در یک تیم جا بیفتد، ۱۸ ماه فرصات برای بدنسازی، ۳ سال فرصت برای آمادگی ذهنی مجموعه و ۴ سال هم فرصت برای رسیدن به بلوغ تاکتیکی نیاز است.

استقلال نیاز نیست سه یا چهار فصل هم صبر کند. کافی است فرهاد مجیدی از همین امروز که تیمش به استراحت می رود تا پایان فصل تنها به دنبال جا انداختن سیستم و برنامه خاص خودش باشد و با هر مشکلی دست به تغییر سیستم نززند تا استقلال با فرهاد مجیدی برای فصل آینده با پختگی کامل وارد مسابقات شود و سرمربی هم خودش تیم را ببندد.

این فرصت برای فرهاد مجیدی و استقلال فرصتی طلایی است و تنها راه نجات استقلال از بلاتکلیفی سال های اخیر، استفاده از این فرصت است.

دیدگاهتان را بنویسید

اختصاصی استقلال مگ

پس از این بخوانید